banner

Zvukový systém Cecilia

S potěšením představujeme unikátní zvukový systém Cecilia - výsledek našeho vlastního vývoje. Systém kombinuje špičkovou zvukovou kvalitu samplovaných varhanních rejstříků s jednoduchostí, spolehlivostí a malými rozměry. Ačkoli nástroje s osobním počítačem a programem typu Hauptwerk či GrandOrgue nabízí vynikající zvukové možnosti a nedostižnou konfigurovatelnost, nejsou vhodné pro stabilní instalace a profesionální použití. Běžné počítače mají například problémy s nízkými teplotami díky množství pohyblivých mechanických součástí. Operační systémy pro PC nejsou navržené pro stabilní dlouhodobý provoz, mohou se poškodit při náhlém výpadku elektřiny a vyžadují údržbu. Varhanní programy jsou zbytečně složité pro běžného varhaníka. Nelze zajistit zcela neinteraktivní provoz. Občas je třeba zásah uživatele, proto musí být u varhan monitor s myší a klávesnicí. To také varhaníka zbytečně obtěžuje.

Náš systém Cecilia je přímo určen k vestavění. Přímo do varhan či do zvukových modulů, MIDI expanderů... Vyznačuje se vysokou spolehlivostí a jednoduchým ovládáním. Systém Cecilia používáme v našich nástrojích a pro výrobu jedinečných zvukových modulů. Také nabízíme variantu "holá elektronika" pro ostatní výrobce varhan a pro hobby účely.

Základem systému je mikropočítač s procesorem ARM. Jako operační systém je použit "embedded linux", což značí na míru sestavený systém s linuxovým jádrem. Nejedná se tedy o běžnou linuxovou distribuci. Zvuk je generován vlastním softwarem bez využití cizích aplikací. Celý systém je nainstalován na eMMC kartě v read-only oddílu. Je tudíž zajištěna vysoká stabilita a spolehlivost. Systém je zcela bezpečný k nekorektnímu vypnutí či výpadku elektrického proudu.

Systém podporuje mnoho pokročilých funkcí:

 • Indikace úrovně hlasitosti v reálném čase, zobrazení limitace.
 • „Bezpečná limitace“ - překročení limitace se projeví postupně na kvalitě zvuku, nikoli však náhlými a výraznými defekty (praskání...).
 • Nastavení celkové hlasitosti, nastavení hlasitosti jednotlivých rejstříků.
 • Plynulé nastavení výšky ladění v reálném čase (+- 1 půltón).
 • Tři typy temperatur (ladění): rovnoměrné, ¼-koma středotónové a Youngovo dobře temperované ladění.
 • Nastavení délky dozvuku, dozvuk je možné i zcela vypnout.
 • Nastavení náhodné odchylky ladění jednotlivých virtuálních „píšťal“ oproti nominální hodnotě. Drobnými odchylkami ladění lze dosáhnout realističtějšího zvuku. Při každém zapnutí modulu se rozložení odchylek u všech vzorků náhodně mění v dané toleranci.
 • Funkce „dynamický tlak“ (jen pro varhanní rejstříky). Zejména u menších varhan jsou typické drobné změny tlaku během hry v závislosti na aktuálním odběru vzduchu z měchu píšťalami. Tyto změny tlaku se projevují změnami ladění. Modul obsahuje algoritmus s nastavitelnými parametry simulující tyto tlakové změny.
 • Automatické přiřazení MIDI kanálů a ovládání rejstříků pomocí MIDI.
 • Obnovení továrního nastavení – v případě potřeby lze veškeré nastavitelné parametry přepsat původními hodnotami z výroby.

Cecilia - severoněmecký barokní styl

Malá krabička, která každé laciné klávesy přemění na varhany téměř skutečné. A nejen jedny klávesy. Modul je určen hlavně pro kompletní dvoumanuálový hrací stůl i s pedálem. Varhanní modul Cecilia je navržen s jediným cílem: poskytnout dokonalý varhanní zvuk při maximálně jednoduchém ovládání. Disponuje ale i řadou pokročilých zvukových funkcí.

Video se zvukovou ukázkou

Specifikace + návod k použití

Komu je modul určen:

 • pro majitele digitálních varhan typu Ahlborn, Viscount, Content, Johannus, atd., kteří vyžadují kvalitnější zvuk,
 • pro majitele obyčejných keyboardů s MIDI výstupem, kteří si chtějí dopřát pocit skutečných varhan,
 • zájemcům o cvičení na domácích sestavách (kombinace keyboardů s MIDI pedálnicí),
 • modlitebny, obřadní síně, kulturní domy...,
 • hudební uskupení, orchestry, sbory, varhaníci hrající často na různých místech: zde je výhodou mobilita a připojitelnost k různým elektronickým klávesovým nástrojům.

Modul dodáváme v dřevěném provedení s přírodním dýhováním a voskovanou povrchovou úpravou. Registrace je řešena konzervativně precizními mechanickými táhly s magnetickou aretací krajních poloh.

Jednotlivé rejstříky jsou sestaveny ze špičkových vzorků projektu Sonus paradisi, dispozice vychází ze severoněmeckého barokního stylu.

PedalHauptwerkOberwerk
Subbass 16'Bordun 16'Gedackt 8'
Bassflöte 8'Prinzipal 8'Prestant 4'
Prinzipal 4'Bordun 8'Rohrflöte 4'
Posaune 16'Octav 4'Octav 2'
HW/PedFlöte 2'Quint 1 1/3'
OW/PedNasat 2 2/3'Cymbel
SesquialteraDulcian 8'
Mixtur
Trommet 8'
OW/HW

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Cecilia - claviorganum

V této variantě nabízíme kombinaci vysoce kvalitních vzorků Cembala s několika historickými varhanními rejstříky. Modul je ideální pro interpretaci staré hudby.

PedalHauptwerkOberwerk
Subbass 16'Cembalo 8'Cembalo 8'
HW/PedCembalo 4'Lute 8'
OW/PedRohrflöte 8'Gedackt 8'
Spitzflöte 4'Kleingedackt 4'
Waldflöte 2'Cymbel
Vox Humana 8'
OW/HW

Zvuková ukázka - improvizace Petra Hostinského

Cecilia semplice romantic

Malá, praktická a dostupná varianta zvukového modulu. Jednomanuálové varhany s pedálem - romantická dispozice. Modul je ideální pro doprovody a liturgické použití. Obsahuje 4 volné kombinace (rejstříkové paměti).

PedalManual
Soubbasse 16'Bourdon 16'
Contre-basse 16'Prestant 8'
AccouplementBourdon 8'
Flûte Harmonique 8'
Voix Céleste 8'
Prestant 4'
Octavin 2'
Carillon
Basson-Hautbois 8'

Specifikace + návod k použití

Ilustrační obrázek

Cecilia semplice claviorganum

PedalManual
Subbass 16'Cembalo
KoppelRohrflöte 8'
Spitzflöte 4'
Waldflöte 2'
Cymbel
Vox Humana 8'

Specifikace + návod k použití

Ilustrační obrázek

Samostatné elektronické jednotky

Poskytujeme základní jednotky pro ostatní výrobce varhanáře a pro hobby projekty. Jednotky jsou vhodné pro vestavbu do hracích stolů a zvukových modulů. Jde o univerzální platformu pro všechny poskytované varianty nástrojů. Individuálně lze software zvukově i funkčně přizpůsobit nejrůznějším požadavkům. Typickou aplikací jednotek je rozšíření klasických varhan o digitální rejstříky.

Rozšíření pedálu - specifikace

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Copyright © 2011 | www.smartorgan.eu | All rights reserved | Created by Jakub Mlnařík